Lubomír Brabec a Karolína Žmolíková

PÁTEK 28. 04. 2023 v 19:00 h

Vstupné

140 Kč dospělí

70 Kč děti / studenti / senioři 60+ / ZTP

Lubomír Brabec – kytara

Lubomír Brabec patří k legendám koncertního kytarového umění a kritika jej řadí ke špičce českého interpretačního umění. Svou hrou ovlivnil hudebníky nejrůznějších oborů. Pochází z Plzně, začínal jako houslista a ke kytaře se dostal až ve svých třinácti letech. Jako patnáctiletý vstoupil na plzeňskou konzervatoř a svá studia dokončil na Konzervatoři v Praze. Významným mezníkem v jeho uměleckých začátcích byl úspěch, kterého dosáhl v roce 1974 na Mezinárodní kytarové soutěži v Paříži, kde získal titul laureáta. V roce 1980 získal stipendium britské vlády a pokračoval ve studiích na londýnské Royal Academy of Music, kde se ve světově proslulém Early Music Centre věnoval interpretaci dobové hudby minulých století se speciálním zaměřením na loutnovou literaturu.

Spolupracuje s nejrenomovanějšími pěvci a sólisty: Gabriela Beňačková, Elizabeth Vidal, Lucie Bílá, Hana Jonášová, Alžběta Poláčková, Petr Dvorský, Štefan Margita, Daniel Hůlka, Roman Janál, Lubomír Malý, Pavel Šporcl, Jan Mráček, Vilém Veverka, Jiří Bárta, Kateřina Englichová, Žofie Vokálková, Jitka Hosprová, Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček, Jiří Stivín a další.

Neméně atraktivní je jeho nahrávací činnost. Diskografie Lubomíra Brabce obsahuje více než 30 titulů / m.j. autorská alba F. Sor, J. S. Bach, F. Tárrega, N. Paganini, A. Vivaldi, H. Villa-Lobos, V.  Trojan /. Za snímek Rodrigova Concierta de Aranjuez  (Panton) byl roku 1986 oceněn „Zlatým štítem“ za nejlepší nahrávku roku. Brazilská vláda mu v roce 1989 udělila Medaili Heitora Villa-Lobose. Od firmy Supraphon Records, obdržel dvě zlaté desky první v roce 1991 za desku Transformace a druhou v roce 1996 za nahrávku Vivaldiho koncertů. Za nahrávku „Suburban Path“ získal v Číně v roce 1995 Golden Song Prize. V roce 2003 byl oceněn vydavatelstvím Multisonic Zlatou a Platinovou deskou za CD Vánoční Transformace. V roce 2013 obdržel od firmy Supraphon Diamantovou desku za půl milionu prodaných desek vážné hudby. V témže roce při příležitosti státního svátku obdržel na Pražském hradě od prezidenta republiky „Medaili I. stupně za zásluhy o stát v oblasti umění“. V roce 2018 získal „Multiplatinovou desku“ za nahrávky pro firmu Multisonic.

Jako první hudebník na světě uskutečnil v roce 1997 koncert v šestém světadílu, v Antarktidě. Lubomír Brabec je aktivní jachtař. Zabýval se také sjezdy na divoké vodě, lyžováním ve volném terénu, canyonigem a potápěním. Třikrát navštívil Antarktidu. V roce 2004 se zúčastnil jachtařské expedice přeplutí Drakeova průlivu do Antarktidy. V letošním roce oslaví své 70 narozeniny a pořádá Jubilejní turné!

Karolína Cingrošová Žmolíková – zpěv – soprán

Působí jako koncertní zpěvačka, umělecká ředitelka festivalu Hudba z ráje, příležitostně jako moderátorka a je členkou Opera studio Praha. Má zkušenosti i z operních jevišť, například z NDM Ostrava, DJKT Plzeň a Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Vystupuje s takovými tělesy, jako jsou SOČR, Moravská filharmonie Olomouc, Barocco sempre giovane, Karlovarský symfonický orchestr anebo Ústřední hudba Armády ČR. Svá studia zakončila postgraduálním studiem na Universität Mozarteum v Salzburgu a předtím absolvovala na JAMU v Brně a na Pražské konzervatoři.

Karolína je velmi všestranná. Zaměřuje se na klasický i moderní operní repertoár, věnuje se písňové tvorbě, oratorní i staré hudbě, ráda si udělá výlet i do oblasti španělských zarzuel, klasického muzikálu nebo swingu. Spolupracuje s takovými hudebníky jakou jsou klavírista Ivo Kahánek, hobojista Vilém Veverka, kytarista Lubomír Brabec, cembalistka Barbara Maria Willi, harfistka Kateřina Englichová ad. V roce 2020 získala 2. cenu na prestižní pěvecké soutěži ve Vídni Wiener Danubia talents.

Program koncertu

(změna programu vyhrazena)

 

Giuseppe Gordani (1751-1798)
Caro mio ben 

                  

Giovanni Paisiello (1740-1816)
Nel cor piú non mi sento

 

Fernando Sor (1778-1839)
Etuda in E
Variace op. 9 „Na Mozartovo thema“  

 

Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Lascia chio pianga (Rinaldo) 

 

Lubomír Brabec (1953)
Fantazia na „Goralu Czy ci nie žal“
Hommage a snt. Jan Pavel II

 

Antonín Dvořák (1841-1904)
Humoreska 
Stará matka
Arie Rusalky

přestávka

 

Heitor Villa-Lobos (1887-1953)
Preludium a Koncertní Etuda
Bachianas Brasileiras

 

 Joaquin Turina (1882-1949)
Hommage a Tárrega
(Garrotin , Soleares) 

 

Enrique Granados (1867-1916)
Andaluza

 

Augustin Lara (1897-1970)
Granada

Tylův dům

KULTURNÍ CENTRUM

 

Vrchlického 53, 572 01 Polička

příspěvková organizace
IČ: 67441025

Telefon: (+420) 461 725 204
Email: tyluvdum@tyluvdum.cz
Datová schránka: weptmue
Číslo bankovního účtu: 207501494/0600
Oficiální web: www.tyluvdumpolicka.cz

 

Základním posláním Tylova domu je podpora rozvoje kultury, podpora kulturních a tvůrčích aktivit občanů v regionu se zřetelem k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit, podpora tvůrčích aktivit a vzdělanosti dětí a mládeže.

 

Děkujeme za přízeň a přejeme vám skvělé kulturní zážitky.

 

Tým Tylova domu

REKLAMNÍ PARTNEŘI

Copyright © Tylův dům, 2021 - 2023. Built by BFT.