Magické housle s J.Přeučilem a V.Návratem

ČTVRTEK 03. 06. v 19:00 h

Vstupné

110 Kč dospělí

20 Kč studenti / žáci

NÁHRADNÍ TERMÍN: Původně zakoupené vstupenky i abonentky zůstávají v platnosti.

Magické housle s Janem Přeučilem a Václavem Návratem

Jan Přeučil – umělecký přednes

Václav Návrat – barokní a klasicistní housle

Fascinující vyprávění herce Jana Přeučila o tajemstvích houslí a virtuózní ukázky skladeb pro sólové housle v podání Václava Návrata.

Představujeme vám zvláštní projekt hudby a slova o houslích, jako jednom z hudebních nástrojů, který v dějinách snad nejvíce fascinoval lidského ducha. Uslyšíte zde úryvky z příběhů o životě slavných houslařů a houslistů v podání mistra jazyka Jana Přeučila. Literární obsah je vystavěn na základě nových výzkumů o renesančních tajemstvích myslitelů, jako byl například Leonardo da Vinci. O tom, jak se jejich aplikace dokonalých proporcí, zvláště pak teorie tzv. „Zlatého řezu“, promítla do stavby houslí. Tato úplnost pak vytvořila hudební nástroj, který putuje dějinami a nabaluje na sebe tragické osudy lidí i národů. Ve dřevě houslí je zakleta nejen informace přírody z letokruhů dřeva, ale také tóny skladeb na ně hraných a péče o tón houslistů, pro které byl tento nástroj středem života. Hudební ukázky v tomto představení předvede sólista na barokní a klasicistní housle a specialista na autentickou interpretaci staré hudby Václav Návrat. Uslyšíte např. skladby pro sólové housle H. I. F. Bibera, J. S. Bacha, G. P. Telemanna, J. Bendy, N. Paganiniho, ale také úpravy R. Schumanna, A. Dvořáka, C. Debussyho a vlastní skladby V. Návrata.

Koncert je součástí koncertní sezóny Kruhu přátel hudby při Tylově domě 2019/2020

Jan Přeučil

Jan Přeučil se narodil v roce 1937 v Pardubicích. Po studiu na gymnáziu pokračoval na DAMU, které absolvoval v roce 1960. Ihned po ukončení studia se stal členem činohry Divadla Na zábradlí, kde vydržel neuvěřitelných 33let a chvíli byl dokonce šéfem činohry (1982-1987). Od roku 1994 je na volné noze a hostuje v Hudebním divadle v Karlíně. Z divadelních her, ve kterých si Jan Přeučil zahrál, můžeme jmenovat např. Bláznovy zápisky, Šetrnost, Hamlet, Kral Ubu atd. Jan Přeučil se však nejvíce proslavil díky svým televizním a filmovým rolím, např. ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU (1970), ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM (1977), JAK BÁSNÍCI PŘÍCHÁZEJÍ O ILUZE (1984), SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ (1986), NESMRTELNÁ TETA (1993), WATERLOO PO ČESKU (2002) atd. Jan Přeučil si také zahrál ve velice známém televizním seriálu ARABELA (1979), i v jeho pokračování z roku 1990, ARABELA SE VRACÍ. Mimo to se objevil v detektivním seriálu HŘÍCHY PRO PÁTERA KNOXE (1992). Kromě herectví se věnuje dabingu a dokonce i pedagogické činnosti (27 let učil na DAMU). Manželkou Jana Přeučila byla velice známá herečka Štěpánka Haničincová, nyní Eva Hrušková.

Václav Návrat

Václav Návrat je absolventem Akademie múzických umění, sólistou na barokní a klasicistní housle a hudebním skladatelem. Je uměleckým vedoucím souborů Vivaldi orchestra Praga, Antiquarius consort a Musica divina Praga. Je odborníkem na autentickou interpretaci staré hudby a zároveň hudebním skladatelem. Za svou bohatou uměleckou kariéru zkomponoval už stovky skladeb a písní a natočil vice než 50 CD. V nedávné době např. souborné vydání Sonát a partit pro sólové housle J. S. Bacha a také 24 capriccií N. Paganiniho. (Jde o jednu z prvních světových nahrávek na autentický klasicistní nástroj.) Václav Návrat také doplňuje údaje o hraných skladbách poutavým průvodním slovem.

Program koncertu

 

T. Baltzar: Preludium

H. I. F. Biber: Sonáta d-moll „Zvěstování“ z Růžencových sonát (verze pro sólové housle)

J. S. Bach: Largo ze sonáty C-dur pro sólové housle

G. F. Händel: Allegro in G pro housle sólo

J. S. Bach: Allemande z partity d-moll pro sólové housle

J. V. Stamic: Caprice D-dur pro sólové housle

N. Paganini: Caprice č. 13 pro sólové housle

R. Schumann: Snění

A. Dvořák: Humoreska

C. Debussy: Dívka s vlasy jako len

V. Návrat: Štěstí

Tylův dům

KULTURNÍ CENTRUM

 

Vrchlického 53, 572 01 Polička

příspěvková organizace
IČ: 67441025

Telefon: (+420) 461 725 204
Email: tyluvdum@tyluvdum.cz
Datová schránka: weptmue
Číslo bankovního účtu: 207501494/0600
Oficiální web: www.tyluvdumpolicka.cz

 

Základním posláním Tylova domu je podpora rozvoje kultury, podpora kulturních a tvůrčích aktivit občanů v regionu se zřetelem k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit, podpora tvůrčích aktivit a vzdělanosti dětí a mládeže.

 

Děkujeme za přízeň a přejeme vám skvělé kulturní zážitky.

 

Tým Tylova domu

REKLAMNÍ PARTNEŘI

Copyright © Tylův dům, 2021 - 2024. Built by BFT.