Operní recitál
V národním tónu

PONDĚLÍ 08. 11. v 19:00 h

Vstupné

130 Kč dospělí

100 Kč senioři 60+ / studenti

Původně zakoupené vstupenky i abonentky zůstávají v platnosti.

Operní recitál V národním tónu

Eliška Gattringerová – soprán

Ester Pavlů – mezzosoprán

Ahmad Hedar – klavír

 

Koncert je součástí koncertní sezóny Kruhu přátel hudby při Tylově domě 2020/2021

Eliška Gattringerová

Sopranistka Eliška Gattringerová absolvovala pražskou HAMU v roce 2009. Již během studia vystupovala v cyklech výchovných pořadů pro děti pořádaných Českou filharmonií ve spolupráci s Pražskou konzervatoří. V roce 2010 absolvovala mistrovské kurzy u rakouského pěvce a pedagoga Hanse Zednika. O dva roky později to už byla individuální stáž v New Yorku u americké sopranistky Aprile Millo, sólistky Metropolitní opery. V roce 2013 se účastnila pěveckých a hereckých kurzů ve Vídni u Edith Lienbacher, sólistky Volkstheater Wien. Eliška je laureátkou pěvecké soutěže v Jennersdorfu; 2. cenu za interpretaci jí udělil Institut für Gesang und Musiktheater der Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. V roce 2013 obsadila 1. místo v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V témže roce účinkovala rovněž na koncertech v Schlosstheater Schönbrunn ve Vídni. Po svých studiích ztvárnila rozmanité role, např. v Národním divadle v Praze si zazpívala roli Zuzany v opeře D. D. Šostakoviče Orango. V sezoně 2016/2017 se představila rovněž ve zlaté kapličce v opeře Jiřího Kadeřábka Žádný člověk. Mezi její nejvýraznější role patří role Lidunky v opeře Viléma Blodka V studni či role Taťány v Čajkovského Evženu Oněginovi (divadlo J. K. Tyla v Plzni). Je členkou spolku Runoperun, který se snaží přiblížit operu mladému publiku a široké veřejnosti. Eliška Gattringerová koncertovala v České republice i v zahraničí – na Slovensku, v Rakousku, Francii, Německu, Nizozemí či v Albánii.

Ester Pavlů

Mezzosopranistka Ester Pavlů se narodila do bigbítové hudební rodiny. Oproti očekávání rodičů se z ní nestala rockerka, její hudební střelka ji nasměrovala k opeře. Absolvovala pražskou Akademii múzických umění HAMU. Poté zdokonalovala své umění v kurzech masterclass vedených Aprile Millo, Peterem Dvorským, Evou Randovou, Bojidarem Nikolovem, Gabrielou Beňačkovou či José Curou. V současnosti je vedena slovenským barytonistou Vladem Chmelem. Několikrát se stala laureátkou mezinárodních pěveckých soutěží – Antonína Dvořáka v Karlových Varech, Mezinárodní soutěže belcanta Vicenza Belliniho ve Francii; obdržela rovněž cenu Bena Blachuta s pozváním na Mezinárodní hudební festival ve švýcarském Gstaadu. V roce 2017 ji na svých kurzech masterclass “objevil” José Cura; následovalo pozvání ke spoluúčinkování na jeho pražském koncertě. Rovněž na jeho popud byla Ester obsazena do role Feneny ve Verdiho opeře Nabuco, kterou José Cura režíroval a v roce 2018 v Praze uvedl. Svůj divadelní debut si Ester již odehrála a odzpívala jako Laura ve Webrově opeře Tři pintové, kterou uvedla Státní opera Praha v divadelní sezóně 2011/2012. Z koncertních vystoupení stojí za zmínku role Staré ženy ve světové premiéře opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí, kterou dirigoval Jiří Bělohlávek a jež získala v roce 2015 nominaci v soutěži International Opera Award v sekci Znovuobjevené dílo. Nahrávka tohoto díla, jež vyšla v roce 2018, získala českou hudební cenu Anděl v kategorii klasické hudby v lednu 2019. Ester spolupracovala s mnoha orchestry, např. s Českou filharmonií, Českým národním symfonickým orchestrem, Filharmonií Bohuslava Martinů, Státní filharmonií Košice, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Plzeňskou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií či italským Teatro Lirico. Na podzim roku 2019 Ester absolvovala koncertní turné po Velké Británii se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy s Mahlerovou symfonií č. 3 pod taktovkou Pietari Inkinena a debutovala v bulharské Sofii jako Popelka v Rossiniho Cenerentole. V sezóně 2020/2021 se představí jako sólistka Národního divadla v Praze v roli Carmen ve stejnojmenné opeře G. Bizeta a jako Královna ve Švandově dudákovi Jaromíra Weinbergera.

Ahmad Hedar

Ahmad Hedar je český klavírista, vokální coach a zpěvák. Je studentem pražské HAMU v oboru klavír. Pro svou muzikálnost a hudební cítění se stal již před několika lety vyhledávaným doprovázejícím klavíristou mnoha výrazných pěveckých osobností – Gabriela Beňačková, Eva Randová, Petr Nekoranec, Ester Pavlů, Roman Hoza, Boris Prýgl, Markéta Cukrová či Brian Hymel. Ahmad je důležitou postavou spolku Runoperun, který se snaží přiblížit operu mladému publiku a široké veřejnosti. S tímto spolkem operních nadšenců nastudoval Kouzelnou flétnu, Figarovu svatbu a v roce 2018 vedl hudební nastudování opery Rusalka, kterou se podařilo i letos s úspěchem uvést v Praze na místě bývalého Stalinova pomníku. V roce 2019 se stal stipendistou prestižních hudebních slavností v bavorském Bayreuthu. Od stejného roku působí pedagogicky na konzervatoři Jana Deyla v Praze. Ahmad koncertoval v mnoha síních České republiky i v zahraničí.

Program koncertu

 

Eliška Gattringerová
L. Janáček: Moravská lidová poezie (výběr šesti písní)

Ester Pavlů
A. Dvořák: Výběr písní z cyklu v Národním tónu (Ach, není tu, není a Ej, mám já koňa faku)

Eliška Gattringerová
A. Dvořák: Výběr písní z cyklu v Národním tónu (Dobrú noc, má mila a Žalo děvče)

Eliška Gattringerová a Ester Pavlů
A. Dvořák: Moravské dvojzpěvy  (Prsten, Zajatá a Skromná)

Ester Pavlů
Leoš Janáček: Zápisník zmizelého (píseň Zefky)

Eliška Gattringerová
Leoš Janáček: Její Pastorkyňa (árie Jenůfy)

Ahmad Hedar
Leoš Janáček: V mlhách (1. část Andante)

Eliška Gattringerová a Ester Pavlů
A. Dvořák: Rusalka (duety Ježibaby a Rusalky)

Tylův dům

KULTURNÍ CENTRUM

 

Vrchlického 53, 572 01 Polička

příspěvková organizace
IČ: 67441025

Telefon: (+420) 461 725 204
Email: tyluvdum@tyluvdum.cz
Datová schránka: weptmue
Číslo bankovního účtu: 207501494/0600
Oficiální web: www.tyluvdumpolicka.cz

 

Základním posláním Tylova domu je podpora rozvoje kultury, podpora kulturních a tvůrčích aktivit občanů v regionu se zřetelem k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit, podpora tvůrčích aktivit a vzdělanosti dětí a mládeže.

 

Děkujeme za přízeň a přejeme vám skvělé kulturní zážitky.

 

Tým Tylova domu

REKLAMNÍ PARTNEŘI

Copyright © Tylův dům, 2021 - 2024. Built by BFT.