POLIČKA JAZZ

Zveme Vás na festival

Polička Jazz Festival

Zveme Vás na 24. ročník jazzového festivalu, který se letos uskuteční netradičně ve dnech 17., 19. a 20. listopadu.

Předprodej vstupenek: Informační centrum Polička

STŘEDA 17. 11. v 19:00 h

JAN HASENÖHRL & THE LOOP JAZZ ORCHESTRA (CZ):

Focused on Latin Jazz

Vít Pospíšil – klávesy, dirigent, Jan Hasenöhrl, Lukáš Koudelka, Jan Burian, Roman Kubát – trubky, Martin Plachý, David Fárek, Jiří Šindelář, Bháráta Rajnošek, Robert Mitrega – saxofony, Josef Pospíšil, Karel Kohout, Filip Jiskra, Petr Fríd – trombony, Lukáš Chejn – kytara, Tomáš Uhlík – baskytara, Ondřej Pomajsl – bicí

 

Setkání Jana Hasenöhrla s výběrem zkušených jazzmanů  vyústilo v minulosti v založení formace The Loop Jazz Orchestra. Bigband má na svém kontě řadu velmi úspěšných projektů, s některými se představil již dříve i v Poličce. Tentokrát přijíždí se skladbami a aranžemi světových hudebních osobností, jakými jsou Chick Corea, Bob Mintzer, Paquito D’Rivera, Gordon Goodwin, Arturo Sandoval a další.

 

Vstupné 160 Kč (předprodej 130 Kč) | Studenti 50 Kč

PÁTEK 19. 11. v 19:00 h

J. J. JAZZMEN & BARBORA VÁGNEROVÁ (CZ)

Barbora Vágnerová – zpěv, Jiří Masáček – trubka, Josef Pospíšil – trombon, zpěv, Tomáš Černý – klarinet, saxofon, Radim Linhart – piano, Jan Greifoner – basa, Miloš Kejř – bicí

J. J. Jazzmen působí na hudební scéně již 25 let jako přední interpret tradičního jazzu a neworleanského dixielandu. Kapela spolupracovala s mnoha zahraničními osobnostmi, má za sebou řadu úspěšných vystoupení na tuzemských i zahraničních festivalech včetně legendárního New Orleans Jazz & Heritage Festival. Od roku 2018 spolupracuje s jazzovou zpěvačkou Barborou Vágnerovou, se kterou přijíždí i do Poličky na úvodní koncert pátečního večera.

FRANTIŠEK UHLÍŘ TEAM (CZ/UK)

František Uhlíř – bass, František Tomšíček – trumpeta, Přemek Tomšíček – pozoun, Andy Schofield – alt sax, Suzanne Higgins – tenor sax, Standa Macha – piano, Marek Urbánek – drums

Jazzový kontrabasista František Uhlíř je nepřehlédnutelnou osobností naší jazzové scény více než čtyři desítky let. Spolupracoval s legendárními uskupeními a hudebníky (Viklický, Deczi, Stivín, Růžička, Koubková, Lipa), působil jako člen řady mezinárodních jazzových projektů. V roce 1987 založil vlastní kapelu František Uhlíř Team, která s obměnami vystupuje dodnes. Do Poličky přijíždí se šesticí zkušených muzikantů, mezi kterými jsou i tenorsaxofonistka Suzanne Higgins a altsaxofonista Andy Schofield, britští hudebníci trvale působící v Praze.

Z důvodu  onemocnění  Covid-19 pana Františka Uhlíře bude náhradou za původně plánovaný koncert FRANTIŠEK UHLÍŘ SEPTET (CZ/UK) uveden koncert kapely JAZZ EFTERRÄTT (CZ).

JAZZ EFTERRÄTT (CZ)

Lukáš Chejn – kytara, Martin Plachý – saxofon, Vítek Pospíšil – klávesy, Ondřej Pomajsl – bicí, Tomáš Uhlík – basa

Kapela Jazz Efterrätt byla založena v roce 1998 kytaristou Lukášem Chejnem. V té době se v ní sešli mladí jazzoví hudebníci saxofonista Bharata Rajnošek, baskytarista Tomáš Uhlík, klávesista Martin Hořejší a bubeník Lukáš Doksanský.

Jazz Efterrätt hrál nejprve v pražských barech, jeho repertoárem byly jazzové standardy, hrané převážně ve funky rytmu. Ostrý pulzující rytmus, to bylo to, co kapelu vždy bavilo a charakterizovalo. Během následujících let se kapela postupně dostala do programů pražských jazzových klubů. Kromě vystupování na jazzových festivalech (plzeňský Jazz na ulici, Jazzový festival v Ústí nad Labem….), podnikala koncertní tour po Čechách a na Moravě.

V roce 2000 na postu saxofonu Bharatu Rajnoška vystřídal Martin Plachý a jako druhý dechař nastoupil do Jazz Efterrätt trombonista Jan Veverka. S příchodem nových hudebníků začala kapela zkoušet a hrát vlastní autorské skladby, většinu z nich pak zaznamenala v roce 2001 na své debutové CD Nakousnuto. Ve snaze o pestrost a multižánrovost byli ke spolupráci na tomto albu přizváni zpěváci Ridina Ahmed, Rylow Williams a trumpetista Jan Hasenöhrl.

Na jaře 2006 vychází album Festival Is The Best, které je až na hancockovu Maiden Voyage celé autorské. Některé skladby z tohoto CD hraje Jazz Efterrätt na svých koncertech dodnes. V témže roce nastupuje na místo klávesisty Petr Beneš, který se později také angažuje coby autor skladeb, které kapela v roce 2011 nahrála na své zatím poslední album Jazz Efterrätt – 2011. Za bicí soupravu tehdy jako stálý člen kapely usedá Ondřej Pomajsl. V roce 2013 se novým klávesistou kapely stává Vítek Pospíšil. Kapela tak získává svou finální podobu. 

Vedle koncertování s kapelou Jazz Efterrätt, se její hráči podílejí na projektech spojených s Českým národním symfonickým orchestrem. Hrají v Bigbandu Svatého Blažeje pod vedením dirigenta Kryštofa Marka, pravidelně též doplňují ČNSO na koncertech v rámci mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms.

S Janem Hasehörlem natočili pro label Out Of Frame dvě alba La Parada (2004) a Waiting For Art (2009), na kterých se někteří hráči Jazz Efterrätt podílejí i autorsky.

 

JUWANA JENKINS BLUES BAND (USA/CZ)

Juwana Jenkins – zpěv, Jakub Zomer – klávesy, Jiří Maršíček – kytara, Marcus Jurkovič – bicí

Energický zpěv rodačky z Filadelfie v doprovodu kapely složené ze zkušených hráčů naší blues-jazzové scény naplňuje koncertní sály autentickým zvukem tradičního amerického blues i hudbou s prvky swingu, soulu a gospelu.

Repertoár je tvořen jak původními skladbami, tak i výběrem ze skladeb bluesových legend. Někteří kritici označují Juwanu jako „královnu blues“ a její vystoupení jim dávají za pravdu.

Vstupné sezení 270 Kč (předprodej 230 Kč) / stání 210 Kč (předprodej 170 Kč)

SOBOTA 20. 11. v 19:00 h

MIKE PARKER QUARTET (USA/PL)

Mike Parker – kontrabas, kompozice, Wojciech Lichtanski- alt saxofon, Slawek Pezda – tenor saxofon, Frank Parker – bicí

Newyorský basista a skladatel Mike Parker má za sebou celou řadu významných hudebních projektů v USA i Evropě. Dlouhodobě spolupracuje s mladými jazzovými hudebníky v Polsku, které přizval i do svého nového projektu META. Právě s tímto projektem se v Poličce představí.

Parkerova hudba byla kritiky označena za „geniální syntézu všech hudebních žánrů“ a jeho kompozice čerpají z tak rozsáhlých vlivů, jakými jsou Charles Mingus, Radiohead, Maurice Ravel, Led Zeppelin, John Coltrane či David Bowie.

MARTA TÖPFEROVÁ LATIN TRIO (CZ/ARG/CHL)

Marta Töpferová – zpěv, cuatro, perkuse, Alejandro Soto Lacoste (Chile) – kytary, klavír, akordeon, Gabo Naas (Argentina) – kytara, mandolina, klarinet, basa, perkuse, zpěv

Česká zpěvačka, kytaristka a skladatelka prolíná ve své tvorbě vliv latinskoamerických písní i naší lidové hudby, především moravského folklóru. Její vztah k jihoamerické hudbě formoval především kontakt s hispánskou komunitou v USA, kde od roku 1987 žila. Zde také získala své hudební vzdělání i četné zkušenosti ze spolupráce s řadou významných muzikantů místní scény.

Po návratu do Prahy v roce 2012 založila hudební projekt Milokraj, koncertuje po celé Evropě i v zámoří. Dodnes Marta Töpferová vydala devět alb obsahujících převážně její vlastní tvorbu.

Na koncertě zazní latinskoamerické písně i autorská hudba.

LIBOR ŠMOLDAS NYC TRIO (CZ/USA)

Libor Šmoldas – kytara, Adam Nussbaum (USA) bicí, Jay Anderson (USA) kontrabas

Kytarista, skladatel a pedagog Libor Šmoldas je kritiky hodnocen jako jeden z nejlepších jazzových muzikantů naší současné scény. V projektu NYC TRIO spolupracuje řadu let s dvěma o generaci staršími americkými muzikanty, patřícími k legendám světové jazzové rytmiky. Na koncertě se můžete těšit na průřez repertoáru ze tří společných alb. Jejich hudba je plná improvizace, energie a instrumentálního mistrovství, které ovšem není samoúčelné, ale vždy ve službách hudby, tedy melodie, vzájemné komunikace a strhujícího jazzového rytmu.

 Vstupné sezení 270 Kč (předprodej 230 Kč) / stání 210 Kč (předprodej 170 Kč)

Doprovodný program

28. 08. – 20. 11. 2021 | přísálí Tylova domu

VÝSTAVA: Grafická JAM SESSION Jiřího Slívy

Uznávaný autor, věnující se kreslenému humoru, litografii, knižní ilustraci i poezii, představí svůj osobitý pohled na hudební svět.

Tylův dům

KULTURNÍ CENTRUM

 

Vrchlického 53, 572 01 Polička

příspěvková organizace
IČ: 67441025

Telefon: (+420) 461 725 204
Email: tyluvdum@tyluvdum.cz
Datová schránka: weptmue
Číslo bankovního účtu: 207501494/0600
Oficiální web: www.tyluvdumpolicka.cz

 

Základním posláním Tylova domu je podpora rozvoje kultury, podpora kulturních a tvůrčích aktivit občanů v regionu se zřetelem k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit, podpora tvůrčích aktivit a vzdělanosti dětí a mládeže.

 

Děkujeme za přízeň a přejeme vám skvělé kulturní zážitky.

 

Tým Tylova domu

Copyright © Tylův dům, 2021. Built by BFT.