POLIČKA *555

12. – 14. 08. 2022

Zveme Vás na festival

TŘÍDENNÍ MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL

POLIČKA *555

Zveme Vás na 31. ročník multižánrového festivalu Polička *555, který se letos uskuteční ve dnech 12. – 14. srpna 2022.

Akce se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a města Poličky.

Vstupné: ZDARMA

DOPROVODNÉ AKCE

PROGRAM FESTIVALU

PÁTEK 12. 08. v 17:00 h | Palackého náměstí

BRAAGAS

Kateřina Göttlichová zpěv, cistra, nyckelharpa, kytara, dudy
Karla Braunová  zpěv, flétny, klarinet, šalimo, šalmaje, dudy
Michala Sekyrová  zpěv, housle, fidula
Michaela Krbcová zpěv, perkusedavul, darbuka, cajon
Karel Zich kontrabas / bassedeviole

BraAgas je převážně ženská kapela, která interpretuje lidové písně z celé Evropy. Významnou část repertoáru BraAgas tvoří sefardské písně a celkově se BraAgas hodně drží repertoáru zemí Ibérie. Oblíbený je také skandinávský a balkánský folklor, protože BraAgas si vysloveně libují v jejich „liché“ rytmice a zpěvné melodice. Poslední dobou se kapela zaměřuje i na lidové písně z Moravy. BraAgas se ve svých úpravách lidové hudby snaží využít právě rozmanitosti původu jednotlivých písní. Zajímavý zvuk dodávají etnické a historické nástroje, nad kterými se vznášejí skvělé ženské vokály propletené v přesně takových harmoniích, o jaké si původ písniček říká.

PÁTEK 12. 08. v 19:00 h | Palackého náměstí

GERALD CLARK BLUES BAND

Gerald james Clark zpěv, kytara

Jakub Hlobil  hybridní kytara (basa a kytara najednou)

Josef Hlobil  bicí nástroje

Jihoafrický zpěvák, skladatel a kytarista Gerald James Clark (JAR) nahrál pět úspěšných alb, na nichž spolupracuje s předními jihoafrickými hudebníky. Album s názvem Black Water získalo velký mezinárodní ohlas a videoklip ke stejnojmenné písni byl nominován na evropskou cenu MTV. Se svou hudbou účinkoval na koncertech v šestnácti zemích světa. Clarkovou inspirací je dobrodružství, vášeň získaná na vlnách při surfování, nebo během jízdy na koni po jižní Africe.

PÁTEK 12. 08. v 20:15 h | věž kostela sv. Jakuba

VĚŽNÍ HUDBA

Dechový kvintet.

PRŮVOD RYTÍŘŮ

Rytířský průvod historickým centrem Poličky s bubny, loučemi, v dobových kostýmech.

PÁTEK 12. 08. v 21:00 h | Palackého náměstí

FAST FOOD ORCHESTRA

Filip „Fido“ Vondrášek – vox, pozoun

Adam „Eydamn“ Hejna – vox, trubka

Rosťa „Rooster“ Koňařík – klávesy, programming

Matěj Krečmer – basa

Martin „Medvěd“ Linhart – bicí

Tomáš „Vivo“ Vivodík – kytara

Bořivoj „Bořek“ Škorpil saxofon, harmonika

Nomádi tuzemských i zahraničních dálnic, Fast Food Orchestra rozváží reggae a ska rytmy po klubech i festivalech již od roku 1998. Poslední z diskografie devíti desek nese název Vezmu tě s sebou. Největší devizou kapely jsou však živá hraní, při kterých s oblibou vtahují diváky do děje.

PÁTEK 12. 08. v 23:00 h | Palackého náměstí

VILÉM ČOK & BYPASS

Vilém Čok – zpěv

Milan Libich – baskytara

Michal Brož – kytara

Vítek Blažek – bicí

Vilém Čok je stálicí české rockové scény už mnoho let. V ByPassu se prezentuje výhradně jako zpěvák a skladatel. Jak sám upozorňuje: ,,Hudba, kterou v tomto souboru skládám, je tak náročná, že bych s basou na krku nebyl schopen dělat rockovou show (tedy pohyb) a musel bych být fixován prakticky neustále na tyč s mikrákem. A to nechci, neboť rocková hudba je energie a pohyb. Sound ByPassu je výhradně kytarový, dá se říci rockový či hardrockový, s přesahy do punku a metalu. Každé album je trochu jiné a každé album je vždy posunem a nenudí. Typickou ukázkou jsou aktuální songy Láska je zbraň, Makám jako kráva, Živá voda, Nám živým, Zbožňuju Tvou buchtu, Hudba je nejvíc, Zachraňte Ježíška a spoustu dalších fláků…“

PÁTEK 12. 08. (SOBOTA 13. 08.) v 01:00 h | Palackého náměstí

ROCK FAKTOR

Stanislav Wasr Vodička – zpěv, baskytara

Honza Staněk – zpěv, kytara

Tomáš Zerzánek – kytara

Jakub Havran – bicí

Poličská zábavová skupina hrající od roku 2008 nejznámější rockové hity.

SOBOTA 13. 08. v 14:00 h | Palackého náměstí

JIŘÍ VALENTA & SKUPINA BLASTERY

Jiří Valenta – klávesy, zpěv, flétna, foukací harmonika

Jimmi Hand – kytary, zpěv 

Pavel Kovář – zpěv 

Petr Továrek – basová kytara, zpěv

Karel Kučera – bicí, zpěv

Hardrocková kapela založená členem Olympiku, klávesistou Jiřím Valentou, který je známý z působení ve skupinách Karamel a především Olympic, kde působil 34 let. Jiří Valenta se vrací na scénu s formací Blastery, kde vytvořil skladatelskou dvojici s kytaristou Jimmi Handem, viz. singl s písněmi Rock bláznů, Nikdy zpět, Sněží čas a Cesta. Kromě vlastní tvorby nabízí koncertní program skupiny Blastery i průřez nejlepšími písněmi Olympicu, ovšem v novém, aktuálnějším aranžmá. A co za olympické písně uslyšíte? Želva, Proč zrovna ty, Když ti svítí zelená, Vlak co nikde nestaví, Dej mi víc své lásky, Slzy tvý mámy, Jako za mlada, Otázky, Dynamit, Jasná zpráva.

SOBOTA 13. 08. v 16:00 h | Palackého náměstí

DOCTOR P.P.

Petr Pečený – zpěv

Robin Davídek – kytara, zpěv

Tomáš Doležal – basa, zpěv

Tomáš Knotek – bicí

Jiří Žák – saxofon

Daniel Knotek – klávesy, zpěv 

Doctor P.P. je česká rocková skupina aktivní od poloviny 90. let dodnes, kterou vede Petr Pečený.  Skupinou prošla celá řada hudebníků, mezi které patří například Petr Henych, František Sahula nebo Michal Šerák. Se skupinou spolupracuje také Lou Fanánek Hagen. Studiové album  Rock’n’Roll Zombie vyšlo v říjnu 2009, album Zdravý doktor v dubnu 2013 a prozatím poslední album Levák vyšlo v roce 2018.

SOBOTA 13. 08. v 18:00 h | Palackého náměstí

STO ZVÍŘAT

Jan Kalina – zpěv, perkuse

Jana Jelínková – zpěv

Adam Nohavica – baskytara

Jakub Červinka – elektrická kytara

Jakub Nývlt – bicí

Petr Hostinský – klávesy

Pavel Herzog – trubka

Markéta Smejkalová – zahnutá trumpeta

Martin Líska – pozoun

Kapela STO ZVÍŘAT vznikla v roce 1990 a stala se průkopníkem tehdy u nás téměř neznámých žánrů ska a rocksteady. Vycházela z tehdejší vlny anglických kapel jako Madness, Specials nebo Selecters. V porevoluční době, která přála spíše undergroundovým kapelám, přišla s veselými melodiemi, tanečními rytmy a s mimořádně kvalitními texty Tomáše Belka. S tímto koktejlem posléze doplněným i o reggae nebo swing se už 32 let drží na špičce jak klubové, tak festivalové scény. Devítičlenná úderka má za sebou více jak 2400 koncertů u nás, ve Spojených státech, Francii, Německu, Švýcarsku, Belgii a Slovensku. Na svém kontě má 12 řadových alb a nespočet účastí na různých kompilacích. Rovněž se věnuje pravidelně natáčení klipů, kterých má v archivu okolo dvacítky. V posledních letech nastoupilo do kapely několik výrazných mladých muzikantů, kteří přinesli novou energii. Kapela se nachází v tuto chvíli zřejmě ve své vrcholné formě, o čemž svědčí nejen reakce fanoušků, ale i odborné kritiky.

SOBOTA 13. 08. v 20:00 h | Palackého náměstí

MICHAL AMBROŽ & HUDBA PRAHA

Jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény. Zakladatel kapel Jasná Páka, Hudba Praha a Divoký srdce. Michal Ambrož je český zpěvák, kytarista, skladatel a textař. V roce 1981 stál u zrodu legendární pražské novovlnné skupiny Jasná Páka. Od roku 1984 kapela pokračovala v pozměněné sestavě jako Hudba Praha a do svého rozchodu o dvanáct let později stihla natočit a vydat čtyři kritikou i posluchači vysoce ceněná řadová alba (Hudba Praha, Maelström, Maják, Divoký srdce). K obnovení činnosti došlo roku 1999. Mezitím založil v roce 1996 společně s bývalými členy kroměřížské formace Nšoči nový soubor Divoký srdce, s nímž postupně zrealizoval alba V moci noci, Kajuvej a Pozdní sběr. Před nedávnem vydal novou desku pod producentským dohledem Davida Kollera. Deska nese název Srdeční příběh a těší se skvělému přijetí ze strany fanoušků i hudebních kritiků.

SOBOTA 13. 08. v 22:00 h | nábřeží Svobody

OHŇOSTROJ

SOBOTA 13. 08. v 22:30 h | Palackého náměstí

ELECTRIC LADY

Tereza Rays – zpěv, kytara

Cayman Jirman – baskytara

Mathias Westerdijk – bicí

ELECTRIC LADY je kapela hudebního žánru Funk – Rock. Frontmankou a zakladatelkou kapely je Tereza Rays, která je kytaristkou, zpěvačkou a autorkou písní. Electric Lady naživo je energická show, která je sestavená z nástrojového obsazení – el. kytara, zpěv, basa a bicí. Electric Lady přichází v roce 2020 s velkým hudebním projektem Trilogy 2020 nejen na českém trhu. V roce 2022 se stává firemní hráčkou IBANEZ a BLACKSTARS, Electric Lady čeká v tomto roce světové tourné.

SOBOTA 13. 08. v 00:00 h | Palackého náměstí

MANIAC

Jiří Psycho Bareš – zpěv, sampler

Marek Ruzty Bareš – kytara, zpěv

Petr Cherry Šerlovský – bicí, zpěv

Kapelu založili v roce 2011 bráchové Marek a Jirka Barešovi. Má za sebou přes 600 koncertů, festivalů a pivních slavností po celé ČR. Čím dál častěji hrají i v klubech a festivalech v Něměcku). O vlastní tvorbu se stará kytarista kapely, skladatel a textař Ruzty (Marek Bareš), s občasnou pomocí bráchy Psycha (Jiří Bareš) a jejich otce. Dávají důraz na vtipné texty, kvalitní melodie, kontakt s publikem a profesionální živá vystoupení.

NEDĚLE 14. 08. v 10:00 h | kostel sv. Jabkuba v Poličce

MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR B. MARTINŮ V POLIČCE

Koncert vážné hudby.

NEDĚLE 14. 08. v 10:00 h | Palackého náměstí

TŮDLE NŮDLE ANEB ROŠŤAČÍME S DĚTMI

Interaktivní pohádka pro děti.

NEDĚLE 14. 08. v 15:00 h | Palackého náměstí

BLUDOVĚNKA

Dechová hudba Bludověnka působící v lázeňské obci Bludov u Šumperka byla založena v r.1999 Vladimírem Žváčkem. V roce 2011 se stává kapelníkem trumpetista Miloslav Příhoda. V současné době má kapela 13 muzikantů, zpěváky Annu Dostálovou, Kristýnu Divošovou, Aleše Peče, Jana Večeře a Petra Dostála. Bludověnka účinkuje na koncertech, městských a obecních slavnostech, plesích, zábavách a dalších kulturních a společenských akcích. Je také zvána na prestižní festivaly dechových hudeb a častokrát vystupovala i v zahraničí. Kapela během svého působení natočila několik hudebních a DVD nosičů. Bohatý repertoár tvoří vedle klasického žánru i písně moravského Slovácka, hanáckého regionu, ale i skladby taneční. Bludověnka je také pořadatelem již tradičního Festivalu dechových hudeb v Bludově, který se koná každoročně vždy poslední červnovou sobotu.

Tylův dům

KULTURNÍ CENTRUM

 

Vrchlického 53, 572 01 Polička

příspěvková organizace
IČ: 67441025

Telefon: (+420) 461 725 204
Email: tyluvdum@tyluvdum.cz
Datová schránka: weptmue
Číslo bankovního účtu: 207501494/0600
Oficiální web: www.tyluvdumpolicka.cz

 

Základním posláním Tylova domu je podpora rozvoje kultury, podpora kulturních a tvůrčích aktivit občanů v regionu se zřetelem k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit, podpora tvůrčích aktivit a vzdělanosti dětí a mládeže.

 

Děkujeme za přízeň a přejeme vám skvělé kulturní zážitky.

 

Tým Tylova domu

Copyright © Tylův dům, 2021 - 2022. Built by BFT.