POLIČKA *555

18. – 20. 08. 2023

Zveme Vás na festival

TŘÍDENNÍ MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL

POLIČKA *555

Zveme Vás na 32. ročník multižánrového festivalu Polička *555, který se letos uskuteční ve dnech 18. – 20. srpna 2023.

Akce se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a města Poličky.

DOPROVODNÉ AKCE

PROGRAM FESTIVALU

PÁTEK 18. 08. v 17:00 h | Palackého náměstí

KAMELOT & ROMAN HORKÝ

Roman Horký – sólová kytara, zpěv

Viktor Porkristl – doprovodná kytara, zpěv

Vladimír Třebický – bicí, perkuse

Tomáš Vunderle Koudelka – kontrabas, baskytara, zpěv

Všechno začalo v Brně v roce 1982. Roman Horký a Radek „Bůček“ Michal – dva nadšenci, kteří založili kapelu a rozhodli se dobýt svět. Život byl o kytarách, písničkách a hlavně o energii a radosti. Tak vznikla skupina Kamelot. Počáteční tvorba kapely zařadila Kamelot do škatulky „Folk a country“, kde je hudební skupina zařazena dodnes. Autorem všech textů a skladatelem hudby je zpěvák a leader skupiny Roman Horký, který je v současné době jediný člen původního Kamelotu.

Roman Horký neupřednostňuje žádný hudební styl. Dává svým písničkám takový kabát, jaký cítí, že jim patří. Jednou modernější, jednou tradičnější. Sjednocuje je jejich společný duch. Mnohé z více než tří set skladeb Romana Horkého připomínají deníkové záznamy nálad a pocitů písničkářovy duše. Když procházíme jeho alba, jako bychom měli na dlani jeden lidský život. V jeho záznamech štěstí nebo smutku cítíme odraz toho, čím žijeme my sami.

PÁTEK 18. 08. v 19:00 h | Palackého náměstí

PORTLESS

Kryštof Michal – zpěv

René Rypar – kytara

Jan Daliba – baskytara

Zbyněk Raušer – bicí

Skupina PORTLESS – do roku 2012 známá jako Support Lesbiens, se v témže roce – po rozpadu kapely Support Lesbiens, přejmenovala. Současnou sestavu tvoří Kryštof Michal a další tři členové původní kapely Support Lesbiens Jan Daliba, René Rypar a Zbyněk Raušer.

„Název kapely je slovní hříčka a možná i památka na minulost a je zároveň skryto v supPORT LESbiens. Současně významově odpovídá naší situaci, protože my jsme byli v tu chvíli „bez přístavu“. Pocit z posledních let byl takový, že nám někdo jako dobrý fór odvázal lana a my se probudili na širém moři,“ řekl Kryštof.

Během krátké chvíle si ale získala zpět svou posluchačskou základnu a v letech 2013 až 2016 odehrála většinu významných letních festivalů a řadu dalších koncertů. V úspěšné cestě pokračuje kapela i v oblasti originální hudby pro film a televizi. Své debutové album New Ride kapela vydala v říjnu roku 2013.

PÁTEK 18. 08. v 20:15 h | věž kostela sv. Jakuba

VĚŽNÍ HUDBA

Dechový kvintet.

PRŮVOD RYTÍŘŮ

Rytířský průvod historickým centrem Poličky s bubny, loučemi, v dobových kostýmech.

PÁTEK 18. 08. v 21:00 h | Palackého náměstí

EWA FARNA

Ewa Farna – zpěv

Ewa Farna je polsko-česká zpěvačka, producentka a autorka. Ewa je národností Polkou, občanství má české a hlásí se k místní národnostní menšině. Jako čerstvě 13letá debutovala se singlem Měls mě vůbec rád, který se dostal do čela tehdy nejposlouchanějších písní a její stejnojmenné album získalo s více než 70 tisíci prodanými kusy status 2x platinové desky během jednoho roku.

Vyhrála ocenění Objev roku v Českém slavíkovi a o dva roky později se stala vůbec nejmladší držitelkou Slavíka v kategorii Zpěvačka roku, když se umístila na třetím místě. Tehdy 15letá vyrazila jako historicky nejmladší zpěvačka na samostatné turné.

Dnes patří mezi vůbec nejúspěšnější zpěvačky nejen u nás, ale i v sousedním Polsku, kde debutovala rok po svém českém startu. Vydala 5 českých a 6 polských řadových desek, dvě „Best Of“ kompilace a dokonce pár živých záznamů at‘ už akusticky nebo se symfonickým orchestrem.

PÁTEK 18. 08. v 23:00 h | Palackého náměstí

DOGA

Roman „Izzi“ Izaiáš – zpěv, kytara

Petr „Mrňus“ Vajda – bicí

Lumír „Lumos“ Krpec – kytara

Josef „Pepsi“ Inger – basová kytara

Česká rocková kapela DOGA vznikla v roce 1988. Hlavním zakladatelem byl kytarista Roman „Izzi“ Izaiáš, který se postupem času stal výraznou tváří kapely a výhradním autorem písní. První album „Doga“ natočila kapela v roce 1993. To obsahuje dosud největší hit „Nejsi nevinná“. Kapela dodnes vydala 10 řadových alb, jedno Best Of, 3 live DVD a natočila 20 klipů. V roce 2007 kapela vydala autobiografickou knihu „20 let dogové závislosti“. Během své kariéry kapela spolupracovala s osobnostmi jako jsou Jaromír Nohavica, Petr Šiška, Lou Fanánek Hagen, Aleš Brichta, Petr Janda nebo Marta Jandová.

DOGA ročně odehraje přes 80 koncertů a měla možnost hrát na koncertech s kapelami jako MOTÖRHEAD, MANOWAR, U.D.O., NAZARETH, URIAH HEEP, SLADE nebo KABÁT. Pravidelně vystupuje na předních českých festivalech MASTERS OF ROCK, BENÁTSKÁ NOC, TOPFEST, VOTVÍRÁK.

Mezi vyhledávané a oblíbené koncerty patří také akustická vystoupení. DOGA každoročně vyjíždí na vánoční unplugged turné, o které je mezi fanoušky a pořadateli velký zájem.V roce 2016 se kapela účastnila natáčení celovečerního filmu Muzzikanti, kde hlavní roli ztvárnil Pavel Kříž. V letošním roce DOGA slaví 35 let existence na české rockové scéně.

PÁTEK 18. 08. (SOBOTA 19. 08.) v 00:30 h | Palackého náměstí

THE KREDENC

Zdenda Šípek – zpěv, kytara

Jirka Janovský – basa, zpěv

Pavel Janoušek – bicí, zpěv

Radek Kolář – kytara, zpěv

Robert Frei – kytara

Olda Koreček – klávesy, zpěv

Skupina The Kredenc vznikla v roce 2014 jako tribute kapely Creedence Clearwater Revival a John Fogerty. Tvoří ji samí ostřílení muzikanti. The Kredenc klade důraz jak na hudební preciznost, tak i na vizuální stránku a pódiovou show.

SOBOTA 19. 08. v 14:00 h | Palackého náměstí

PLAVCI & JAN VANČURA

Jan Vančura – zpěv, 12-tistrunná kytara

David Fiedler – zpěv, španělská kytara

Tomáš Jedlička – zpěv, 6-tistrunná kytara

Kapela Honza Vančura a Plavci je československá hudební stálice, která brázdí obě republiky křížem a krážem a přináší radost svými téměř zlidovělými písničkami již skoro šedesát let a jak Honza Vančura s oblibou říká: „Na některých členech je to taky vidět!“

V současné době se kapela Plavci skládá ze tří muzikantů, kteří společně tvoří originální hudební trio navazující na odkaz, bohatý repertoár a tradici propracovaných vokálních aranží, ke kterým se fanoušci Plavců znovu a znovu rádi vrací.

SOBOTA 19. 08. v 16:00 h | Palackého náměstí

TEMPUS

Linda Ravenna – zpěv, šalmaje, kornamusy, zobcové flétny

Lukáš Mayer – akustická kytara, cistra, doprovodný zpěv

Dalena Morávková – zobcové flétny, doprovodný zpěv

David Zima – niněra, šalmaje, dudy, doprovodný zpěv

Michaela Šmolíková – housle, doprovodný zpěv

Filip Smetana – bicí a perkuse

Martin Kostohryz – baskytara

Tempus je moravská hudební skupina hrající středověký rock. V čele s charismatickou zpěvačkou Lindou Ravenna působí na hudební scéně již druhé desetiletí (od roku 2007).

Skupina v současnosti hraje v sedmičlenné sestavě, složené ze zkušených hudebníků, kteří mají praxi i v projektech jiných žánrů. Nástrojové obsazení je velmi netradiční a pestré, protože kombinuje moderní hudební nástroje s replikami středověkých nástrojů. Vznikají tak chytlavé písně s nápaditými aranžemi a stylovou interpretací. Melodické linky niněry, flétny, houslí či šalmaje se prolínají s libozvučnými motivy elektrické kytary podbarvenými baskytarou a bicími. Písně mají velmi dynamickou stavbu, založenou na kontrastu jemného zpěvu Lindy Ravenny a propracovaných instrumentálních partů. Tempus není lehké žánrově zařadit, v jejich tvorbě zaslechneme nejen středověké melodie a rockové prvky, ale i inspiraci keltskou hudbou a world music.

SOBOTA 19. 08. v 18:00 h | Palackého náměstí

BALAGE BAND feat. TEREZA

Ota Balage – klávesy, zpěv

Tereza Kopáčková – zpěv

Veronika Dražková – saxofon

Petr Bidlo – baskytara

Daniel Heřman – kytara

Petr Kouba – bicí

 

Ota Balage je zakladatelem a autorem některých hitů např. skupin Tango, Nová Růže a BSP. Objevil a přivedl na hudební scénu mimo jiné Kamila Střihavku. Úžasný talent Terezy ho přivedl na myšlenku založit Balage Band.

,,Na konzervatoři jsem potkal úžasnou mladou holku Terezu Kopáčkovou. Okamžitě jsem se do ní zamiloval. Hudebně. Tereza je úžasná zpěvačka. Měl jsem jasno, musím s Terezou natočit výborné album a dostat její talent před publikum. Tak vznikl Balage Band, funky-soul-rocková kapela. Skupina už má za sebou řadu koncertů. Pozitivní ohlasy fanoušků nás vždy těší a i to nám dodalo kuráž pokusit se získat prostředky na vydání alba a natočení videoklipů.“

SOBOTA 19. 08. v 20:00 h | Palackého náměstí

BÁRA POLÁKOVÁ

Barbora Poláková – zpěv

Zpěvačka a herečka Bára Poláková je pětinásobnou držitelkou hudebních cen Anděl, které ji přinesla obě její dosavadní alba. Je autorkou či spoluautorkou textů i hudby a autorkou většiny námětů svých videoklipů. Jeden z nich, klip ke skladbě “2-8-5” ocenila porota Music Ally Sendbox v Londýně jako “Best use of live streaming”. V posledních letech je doma spíše na hudebních než divadelních pódiích, jako herečka se ale představila hned v několika úspěšných filmech: Bábovky, Prvok, Šampón, Tečka a Karel, Kvarteto nebo Krajina ve stínu. Za poslední dva získala nominaci na Českého lva. K filmu Bábovky a k filmu Mazel a tajemství lesa vytvořila společně s Davidem Hlaváčem titulní písně „PoloVina“ a „Voda“.

Hudba je pro Báru i cestou otevírání a podpory celospolečenských témat volajících po pozornosti nás všech – písní “Domů”, ve které se spojila s Danem Bártou, se Bára zapojila do kampaně Díky pěstounství. Společně s rapperem Katem nahrála titulní skladbu “Jediná vteřina” k dokumentu Víta Klusáka 13. minut, který se stal součástí preventivní kampaně proti nepřiměřené rychlosti jízdy autem. Bára je dlouhodobým ambasadorem Centra Paraple a Sociální kliniky a spolupracuje také s Greenpeace. 

Až uvidíte holku, která sjíždí pražské ulice na onewheelu, oblečená do vlastní udržitelné “Poď si” značky, nemůžete se splést – je to Bára Poláková.

Členové kapely:

David Hlaváč

Zdeněk Urbanovský

Petr Zatloukal

Marek Abrahám

David Bartošek

Michal Strnad

Kateřina Pechová

SOBOTA 19. 08. v 22:00 h | nábřeží Svobody

OHŇOSTROJ

SOBOTA 19. 08. v 22:30 h | Palackého náměstí

HONZA KŘÍŽEK

Honza Křížek – zpěv

Honza Křížek je český zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista a producent, který se už od dětství věnuje hudbě. Po absolvování konzervatoře založil společně se svým bratrem jednu z nejpopulárnějších crossoverových kapel 90. let, „Walk Choc Ice“, která vystoupila v rámci koncertů takových hudebních veličin jako „Rage Against The Machine“, „Faith No More“, „David Bowie“ nebo „Robert Plant a Jimmy Page“. Po ukončení činnosti kapely Walk Choc Ice hrál dvanáct let po boku Radima Hladíka a Blue Effect. Po smrti Radima Hladíka a ukončení kariéry v Blue Effect pokračuje Honza Křížek coby sólový umělec. Spolupracoval na řadě hudebních projektů s českými a zahraničními osobnostmi a skupinami, mezi které patřili Ivan Král, David Koller, Miro Žbirka, nebo skupiny Support Lesbiens a Krucipüsk. Behěm své kariéry také moderoval dvanáct let svůj pořad „Objednej si svůj song“ na rádiu Rockzone 105.9, nebo vlastní hudební pořad „Garráž Honzy Křížka“. Skládá hudbu pro film a televizní reklamy, složil hudbu k představení Hit, Tell The Difference pro Cirk La Putyka.

SOBOTA 19. 08. v 00:00 h | Palackého náměstí

REVOLUCE

Petr Novák – elektrická kytara

Pavel Novák – baskytara

Martin Novák – bicí

Revoluce je tříčlenná kapela z Poličky, založená roku 2017, která hraje pouze písníčky z vlastní produkce. S kapelou se můžete setkat na akcích a koncertech, jako jsou festivaly, slavnosti měst a obcí, pivovarské slavnosti a jiné akce. V roce 2019 kapela vydala své první, debutové album s názvem Trvalo to!.

NEDĚLE 20. 08. v 10:00 h | Palackého náměstí

PÍSKOMIL SE VRACÍ

Vhodné pro děti od 5 do 13 let.

Kapela Pískomil se vrací patří k jedné z mála profesionálních kapel, která se věnuje výhradně moderní dětské tvorbě a tvoří mezigenerační zábavu, při které se baví nejen děti, ale i rodiče. Při jejich živelném koncertu si užijete vtipné a originální texty, našlápnuté písničky, barevné kostýmy a skvělou práci s dětským publikem. Od roku 2012 kapela odehrála přes 500 koncertů a získala si řadu fanoušků. Jejich písničky hraje denně Český rozhlas – Rádio Junior. S kvalitní tvorbou pro děti si kapela získala stabilní místo na české hudební scéně a vystoupuje například na velkých festivalových pódiích (Přehrady, Colours of Ostrava, United Islands of Prague, Vysočina Fest, Benátská noc, Mezi ploty atd. ), městských slavnostech, vinobraních a všude tam, kde je vítaná rodinná zábava.

NEDĚLE 20. 08. v 11:00 h | kostel sv. Jakuba v Poličce

ZDENĚK KRÁL: MISSA BREVIS

Vokálně-instrumentální ansámbl Musica da camera Brno

Pěvecké sdružení DALIBOR Svitavy – sbormistryně Miroslava Ducháčková

Petra Vojáčková, Jana Sotolářová – housle

Barbora Ryšánková – viola

Petr Stupka – violoncello

Vít Šujan – kontrabas

Lenka Cafourková – soprán

Kuba Kubín – tenor

Martin Franze – dirigent

Projekt vznikal postupně od roku 2017, kdy byla ansámblem Musica da camera Brno pod vedením Martina Franzeho poprvé provedena Missa brevis Zdeňka Krále. V následujících letech byly zkomponovány další skladby stejného autora, které ansámbl uvedl na svých koncertech v premiérách. Mimo jiných je součástí například Magnificat pro smíšený sbor a varhany, který získal ocenění na Classic Prague awards 2020 jako nejlepší kompozice vážné hudby. Postupně vznikl ucelený celovečerní program, který byl již mnohokrát reprízován a v roce 2019 zaznamenán na CD MISSA BREVIS, jež vyšlo vlastním nákladem Musica da camera Brno a v témže roce bylo i slavnostně pokřtěno na koncertě v Kuřimi.

Missa brevis je komponována pro smíšený komorní sbor a smíšený sbor, dva sólové hlasy, smyčcový kvartet, kontrabas a varhany. Sólový part tenorbarytonu nejčastěji zpíval Kuba Kubín a interpretkou náročného sopránového partu byla doposud pouze Lenka Cafourková. Při současných provedeních bývají nejčastěji v celovečerním formátu koncertu zařazeny skladby Magnificat, Ave verum corpus, Iubilate Deo a Missa brevis.

NEDĚLE 20. 08. v 15:00 h | Palackého náměstí

EVA A VAŠEK

Eva a Vašek je pěvecká a současně manželská dvojice Václav a Eva Ševčíkovi. Dvojice patří mezi komerčně úspěšné české hudební interprety. Repertoár Evy a Vaška se skládá většinou ze starších převzatých hudebních hitů ve stylu lidové písně, dechovky, country, beatu, pop music, trampských písní, šlágrů 50., 60. a 70. let minulého století a veškeré další hudby, která v českém prostředí zlidověla, a kterou si čas od času zazpívají všechny generace. Kromě toho se Eva a Vašek zabývají i nahráváním dalších hudebních žánrů, jako jsou např. koledy či písničky z Chorvatska, vytvářejí své vlastní skladby. Svým repertoárem se obracejí zejména na starší a střední generaci.

Tylův dům

KULTURNÍ CENTRUM

 

Vrchlického 53, 572 01 Polička

příspěvková organizace
IČ: 67441025

Telefon: (+420) 461 725 204
Email: tyluvdum@tyluvdum.cz
Datová schránka: weptmue
Číslo bankovního účtu: 207501494/0600
Oficiální web: www.tyluvdumpolicka.cz

 

Základním posláním Tylova domu je podpora rozvoje kultury, podpora kulturních a tvůrčích aktivit občanů v regionu se zřetelem k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit, podpora tvůrčích aktivit a vzdělanosti dětí a mládeže.

 

Děkujeme za přízeň a přejeme vám skvělé kulturní zážitky.

 

Tým Tylova domu

REKLAMNÍ PARTNEŘI

Copyright © Tylův dům, 2021 - 2023. Built by BFT.